Kompostni tuš, tuš koji se zagreva iz komposta
Kompostni mikroorganizmi, crvi i gljivice, proizvode toplotu bez obzira na to u kakvoj klimi je kompost napravljen. Ova toplina može biti višestruko iskorištena, jedan od načina je da napravite kompostni tuš.
Ideja je nastala od Jean Paina, čiji je najveći projekat bio proizvodnja tople vode i plina za oko 18 meseci, ovo se moglo postići sa oko 40 tona komposta seckanih drva i vode. U tom trenutku on je mogao da greje čitavu kuću, sa pumpama, takođe je i koristio vodu za tuširanje i kuvanje. Plin dobijen iz komposta koristio je za kuvanje, kao gorivo za svoj automobil, pa čak i za motorne uređaje na njegovom imanju, poput motorne testere.
Očito je da postoje mnoge druge koristi od kompostiranja, osim dobijanja neverovatno plodnog tla koje nam pomaže da uzgajamo naše biljke bolje, zdravije, jednostavnije i naravno ukusnije.
Za početak potrebno je da sakupite što više organskih stvari, grana, lišća, slame..Sve ovo potrebno je dobro usitniti, dakle iseckati grančice na što sitnije delove. Potrebno je izgraditi mesto gde će se ređati kompost, poželjno je dodati slamu sa spoljne strane, da bude izolator, i jednostavno ređati slojeve komposta.
Svakom sloju potrebno je dodati dosta vode, nakon podizanja gomile oko 40cm, počinje se postavljanje PVC creva, sloj po sloj.
Nakon samo 24h voda dostiže temperaturu od 40 stepeni. Nakon 48 sati temperatura dostiže 50 stepeni
Slede dalja praćenja temperature po danima
Dan 1: 40°C Dan 6: 55°C …i još uvek proizvodi toplu vodu!
Dan 2: 50°C Dan 7: 55°C
Dan 3: 55°C Dan 8: 55°C
Dan 4: 60°C Dan 9: 55°C
Dan 5: 60°C Dan 10: 55°C
82 dana star kopmpost
Izgled tuša
Temperatura nakon dva meseca
Prevela i prilagodila; Ivana Rakarić
Izvor: http://kaiconfusion.wordpress.com/