Kako da četvoročlana porodica živi od povrtarstva?
Da bi jedna četvoročlana porodica mogla pristojno da živi i školuje svoju decu od poljoprivrede, neophodno je da obezbedi od 2 do 5 hektara zemlje na kojoj će se gajiti raznovrsno povrće, smatra prof. dr Žarko Ilin sa Poljoprivrednog fakulteta u Novom Sadu. Kada je reč o manjim površinama, on preporučuje da se gaji do 20 različitih vrsta povrća, kako bi bila pokrivena cela sezona.
Profesor dr Žarko Ilin sa Poljoprivrednog fakulteta u Novom Sadu rekao nam jekoliko iznosi minimalna površina na kojoj bi trebalo da se bavite povrtarstvom da biste izdržavali četvoročlanu porodicu. Uz to, on nam je otkrio i koje je povrće najbolje da se izabere i kada može da se očekuje prva zarada.
„Poznato je već da je povrtarska proizvodnja izuzetno intenzivna i da angažuje radnu snagu čitave godine. Ovo je zato jedan ozbiljan, dugoročan, komercijalan porodični posao. U ekstenzivnoj povrtarskoj proizvodnji na otvorenom polju, na primer, bez sistema za navodnjavanje, trebalo bi da računate na 2 radnika po hektaru tokom cele godine.“
„U intenzivnoj proizvodnji, sa dodatnim navodnjavanjem, trebalo bi da tokom godine planirate čak 4 radno sposobne osobe po hektaru.“
„Da bi jedna četvoročlana porodica mogla da živi pristojno i školuje svoju decu, neophodno je da obezbede minimum 2, a češće 3 do 5 hektara raznovrsnog povrća.Kada je reč o manjim površinama, najbolje je da se gaji 10 do 20 različitih vrsta povrća, kako bi bila pokrivena cela sezona, odnosno kako bi tokom sezone imali raznovrsnost i odgovarajuću količinu za isporuku.“
„Međutim, proizvodnja u zatvorenom prostoru podrazumeva još veća ulaganja po jedinici površine. Na 800 do 1.000 metara kvadratnih trebalo bi da računate da tokom cele godine jedna osoba radi po 8 sati dnevno.“
„To znači da je za četvoročlanu porodicu koja želi pristojan prihod neophodan prostor od minimum 3.000 kvadratnih metara, kako bi se od ove proizvodnje mogao obezbediti u kontinuitetu jedan celogodišnji pristojan ostatak dohotka od kojeg se može živeti.“
Da bi jedna četvoročlana porodica mogla da živi pristojno i školuje svoju decu, neophodno je da obezbede minimum dva, a češće tri do pet hektara raznovrsnog povrća.
„Ovakvi objekti se mogu isplatiti posle dve, a u intenzivnoj proizvodnji posle tri godine, dok se vrhunski objekti mogu otplatiti nakon pet godina. To znači da jednostavniji oblici zaštićenog prostora, poput plastenika tunelskog tipa, visine od 3,60 m do 4,20m, širine 8 metara i dužine 5-7 širina otprilike mogu iz sopstvene proizvodnje vratiti sve uloženo za dve do tri godine u ekstenzivnoj proizvodnji. U intenzivnoj za dve.“
„Naravno, već iz sopstvene proizvodnje u narednom periodu pilot projekat sa 3.000 kvadratnih metara moguće je proširivati na pola hektara, dve trećine hektara ili hektar. To je već jedna ozbiljna proizvodnja, koja odgovara vrednosti proizvodnje od 150 hektara pod pšenicom.“
„Na ovoj proizvodnji već je neophodno da se angažuje od najmanje četiri do 10-12 radnika godišnje. Ja pretpostavljam da je to tako česta pojava jer ovakvi proizvođači imaju manji nivo tehnologije proizvodnje. Ovakav posao u celogodišnjem ciklusu može da obezbedi stalni priliv i značajan ostatak sredstava, od kojih se može i živeti, ali i dalje ulagati, bilo u zaštićeni, skladišni prostor ili prateću opremu i slično.“
Sagovornik:
prof. dr Žarko Ilin, Poljoprivredni fakultet Novi Sad
Izvor: http://www.agromedia.rs/